DTF13-3P-1939 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol Sine Systems Corp
In Stock: 111
Datasheet
Connector Header Through Hole, Right Angle 3 position 0.170" (4.33mm)
DTF13-3P-1939
DigiKey Part Number
1734-DTF13-3P-1939-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTF13-3P-1939
Description
HDR, 3P, BLK, RA, SN/NI/CU, J193
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DTF13-3P-1939 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Latch Holder
Series
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
1.035" (26.30mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Circular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Row Spacing - Mating
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
13A