ECK250HAAPA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1734-ECK250HAAPA-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ECK250HAAPA |
Description | ECK250HAAPA |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 250 A 9 ~ 36VDC Coil Chassis Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Switching Voltage 1000VDC - Max |
Series | Termination Style Stud, Wire Leads |
Packaging Box | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Must Operate Voltage 9 VDC |
Mounting Type Chassis Mount | Must Release Voltage 3 VDC |
Coil Voltage 9 ~ 36VDC | Operate Time 30 ms |
Contact Form SPST-NO (DM) (1 Form X) | Release Time 10 ms |
Contact Rating (Current) 250 A | Coil Current 130 mA |