1SNL317510R0000
DigiKey Part Number
17-1SNL317510R0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SNL317510R0000
Description
DBL175
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Pole Power Distribution Block 175 A 1000 V
EDA/CAD Models
1SNL317510R0000 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Load Side Connections Per Pole
12
Manufacturer
TE Connectivity ENTRELEC
Line Side Connection Type
Screw Connection
Series
Load Side Connection Type
Screw Connection
Packaging
Box
Line Side Wire/Stud Size
2/0 AWG CU/AL
Part Status
Active
Load Side Wire/Stud Size
2/0 AWG CU/AL
Type
Power Distribution Block
Voltage - Rated
1000 V
Number of Poles
1
Current Rating (Amps)
175 A