BMC1EY0240AN
DigiKey Part Number
1712-BMC1EY0240ANTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-BMC1EY0240ANCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMC1EY0240AN
Description
FERRITE BEAD 240 OHM 0402 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 500mA 300mOhm
Category
Current Rating (Max)
500mA
DC Resistance (DCR) (Max)
300mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Height (Max)
0.024" (0.60mm)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Impedance @ Frequency
240 Ohms @ 100 MHz