SQBW60130RJ
DigiKey Part Number
1712-SQBW60130RJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQBW60130RJ
Description
SQB60 130R (WIRE) 5% FASTON
Detailed Description
130 Ohms ±5% 60W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
SQBW60130RJ Models
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
3.543" L x 0.709" W (90.00mm x 18.00mm)
Resistance
130 Ohms
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
60W