TE1000B22RJ
DigiKey Part Number
A131271-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TE1000B22RJ
Description
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 1000W
Detailed Description
22 Ohms ±5% 1000W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±440ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Resistance
22 Ohms
Size / Dimension
2.362" Dia x 11.811" L (60.00mm x 300.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
1000W