TE1200B10RJ
DigiKey Part Number
A137550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TE1200B10RJ
Description
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 1200W
Detailed Description
10 Ohms ±5% 1200W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±440ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Resistance
10 Ohms
Size / Dimension
2.362" Dia x 16.339" L (60.00mm x 415.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
1200W