TE150B120RJ
DigiKey Part Number
A137652-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TE150B120RJ
Description
RES CHAS MNT 120 OHM 5% 150W
Detailed Description
120 Ohms ±5% 150W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±440ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Resistance
120 Ohms
Size / Dimension
1.575" Dia x 7.677" L (40.00mm x 195.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
150W