TE2500B10RJ
DigiKey Part Number
A131307-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TE2500B10RJ
Description
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 2500W
Detailed Description
10 Ohms ±5% 2500W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±440ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Resistance
10 Ohms
Size / Dimension
2.362" Dia x 23.622" L (60.00mm x 600.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
2500W