TE500B39RJ
DigiKey Part Number
A137842-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TE500B39RJ
Description
RES CHAS MNT 39 OHM 5% 500W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 Ohms ±5% 500W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±440ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Features
Flame Proof, Safety
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Silicone Coated
Part Status
Active
Mounting Feature
Brackets
Resistance
39 Ohms
Size / Dimension
1.969" Dia x 12.441" L (50.00mm x 316.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
500W