KUP-14A35-24
DigiKey Part Number
PB464-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUP-14A35-24
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 24VAC Coil Socketable
Category
Features
Lighted Indicator
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Operating Temperature
-45°C ~ 45°C
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
240VAC - Max
Coil Resistance
72 Ohms
Coil Current
115 mA