RT424024F
RT424024F
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RT424024F
DigiKey Part Number
RT424024F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT424024F
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
RT424024F Models
Packaging
Box
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
8 ms
Coil Voltage
Release Time
6 ms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
8 A
Switching Voltage
400VAC - Max
Coil Current
14.2 mA
Coil Resistance
1.44 kOhms