RT424A12
RT424A12
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RT424A12
DigiKey Part Number
PB2023-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT424A12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
RT424A12 Models
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Release Time
5 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-10°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
8 A
Switching Voltage
400VAC - Max
Coil Resistance
360 Ohms
Coil Current
14.2 mA