RTD34012F
RTD34012F
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RTD34012F
DigiKey Part Number
PB293-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTD34012F
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Box
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
8 ms
Coil Voltage
Release Time
6 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
16 A
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage
400VAC - Max
Approval Agency
CQC, CSA, cURus, VDE
Load - Max Switching
6400VA
Relay Type
Coil Current
33.3 mA
Coil Resistance
360 Ohms