RTE24012F
DigiKey Part Number
PB296-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTE24012F
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RTE24012F Models
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
8 A
Switching Voltage
400VAC - Max
Coil Current
33.3 mA
Coil Resistance
360 Ohms