RTE24024F
RTE24024F
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RTE24024F
DigiKey Part Number
PB297-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTE24024F
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Packaging
Box
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
8 A
Switching Voltage
400VAC - Max
Coil Current
16.7 mA
Coil Resistance
1.44 kOhms