RTX3-1AT-B012
DigiKey Part Number
PB1765-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTX3-1AT-B012
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RTX3-1AT-B012 Models
Category
Coil Type
Latching, Single Coil
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Mounting Type
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO), Tungsten (W)
Coil Voltage
Approval Agency
cURus, VDE
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Relay Type
Contact Rating (Current)
16 A
Coil Resistance
220 Ohms
Switching Voltage
250VAC - Nom
Base Product Number
Coil Current
54 mA