RTX3-1AT-B024
DigiKey Part Number
PB1764-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTX3-1AT-B024
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Latching, Single Coil
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
16 A
Coil Resistance
890 Ohms
Switching Voltage
250VAC - Nom
Base Product Number
Coil Current
27 mA