RZ01-1C4-D012
DigiKey Part Number
PB1273-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RZ01-1C4-D012
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RZ01-1C4-D012 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Coil Insulation
Class F
Series
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
8 ms
Mounting Type
Release Time
6 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
12 A
Approval Agency
CQC, cURus, VDE
Switching Voltage
400VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
4800VA
Coil Resistance
360 Ohms
Coil Current
33.3 mA