SSR3S-480D50R
DigiKey Part Number
41-SSR3S-480D50R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSR3S-480D50R
Description
SSR RELAY SPST-NO 50A 48-480V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Module
Category
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
48 V ~ 480 V
Series
Load Current
50 A
Packaging
Box
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-30°C ~ 100°C