SSRT-240D25
DigiKey Part Number
PB554-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSRT-240D25
Description
SSR RELAY SPST-NO 25A 24-280V
Manufacturer Standard Lead Time
49 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
Category
Voltage - Input
3 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
24 V ~ 280 V
Series
Load Current
25 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C