T77S1D3-12
T77S1D3-12
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
T77S1D3-12
DigiKey Part Number
PB371-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T77S1D3-12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 3A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T77S1D3-12 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.6 VDC
Mounting Type
Operate Time
10 ms
Coil Voltage
Release Time
4 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
3 A
Contact Material
Silver (Ag)
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
cURus, VDE
Load - Max Switching
750VA, 90W
Relay Type
Coil Current
16.7 mA
Coil Resistance
720 Ohms