0024K0214-9
DigiKey Part Number
0024K0214-9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0024K0214-9
Description
CABLE TWINAXIAL 24AWG
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Twinaxial Cable 24 AWG 1.0' (0.30m) 100 Ohms
Category
Impedance
100 Ohms
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Length
1.0' (0.30m)
Series
Jacket Color
White
Packaging
Bulk
Conductor Material
Copper Alloy, Silver Coated
Part Status
Active
Dielectric Material
Polyethylene (PE)
Cable Type
Twinaxial
Dielectric Diameter
0.051" (1.30mm)
Wire Gauge
24 AWG
Shield Material
Copper, Silver Coated
Conductor Strand
19 Strands / 36 AWG
Shield Coverage
90%
Jacket (Insulation) Material
Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
VoP, Velocity of Propagation
76.0
Jacket (Insulation) Diameter
0.143" (3.63mm)