55A0111-14-5
DigiKey Part Number
55A0111-14-5-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55A0111-14-5
Description
HOOK-UP STRND 14AWG GREEN FEET
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 AWG Hook-Up Wire 19/27 Green 600V Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Jacket (Insulation) Material
Mfr
Jacket (Insulation) Diameter
0.085" (2.16mm)
Series
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Voltage
600V
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Cable Type
Jacket Color
Wire Gauge
Qualification
MIL-W-22759 and MIL-C-27500
Conductor Strand
19/27
Spool Size
2000.0' (609.6m)
Conductor Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 832 Feet
Check for Additional Incoming Stock
Digi-Spool®, Continuous Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 14AWG 600V GRAY