55A1821-24-9/96-9CS2275
DigiKey Part Number
55A1821-24-9/96-9CS2275-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55A1821-24-9/96-9CS2275
Description
CABLE 2CON 24AWG WHT SHLD FEET
Customer Reference
Detailed Description
2 (1 Pair) Conductor Multi-Conductor Cable White 24 AWG Braid Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Mfr
Jacket Color
White
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Voltage
600 V
Part Status
Active
Operating Temperature
150°C
Cable Type
Jacket (Insulation) Thickness
0.0080" (0.203mm)
Number of Conductors
2 (1 Pair)
Conductor Insulation
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Wire Gauge
Shield Material
Copper, Tinned
Conductor Strand
19/36
Shield Coverage
85%