CGPT-3.2/1.6-0-SP
DigiKey Part Number
484-CGPT-3.2/1.6-0-SP-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGPT-3.2/1.6-0-SP
Description
HEAT SHRINK 3.2MM BLACK METER
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.125" (3.18mm) 2 to 1 Black Enter Number of Meters in Order Quantity
Category
Recovered Wall Thickness
0.019" (0.50mm)
Mfr
Material
Series
Features
Chemical Resistant, Flame Retardant, Solvent Resistant
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
80°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
144 Months
Length
Enter Number of Meters in Order Quantity
Spool Size
984.3' (300.0m)
Inner Diameter - Supplied
0.125" (3.18mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.062" (1.57mm)