CGPT-38/19-0-SP
DigiKey Part Number
484-CGPT-38/19-0-SP-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGPT-38/19-0-SP
Description
HEAT SHRINK 38MM BLACK METER
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 1.500" (38.10mm) 2 to 1 Black Enter Number of Meters in Order Quantity
Category
Recovered Wall Thickness
0.039" (0.99mm)
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C
Shrink Temperature
80°C
Type
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
144 Months
Length
Enter Number of Meters in Order Quantity
Spool Size
196.8' (60.0m)
Inner Diameter - Supplied
1.500" (38.10mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.748" (19.00mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 107 Meters
Check for Additional Incoming Stock
Digi-Spool®, Continuous Spool
LengthUnit Price (Per Meter)Ext Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
HEAT SHRINK 38MM BLACK