DWFR-32/8-0-STK
DigiKey Part Number
484-DWFR-32/8-0-STK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWFR-32/8-0-STK
Description
DWFR-32/8-0-STK 1=4FT STICK
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi-Flexible 1.260" (32.00mm) 4 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.100" (2.54mm)
Mfr
Material
Series
Features
Adhesive Lined, Flame Retardant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Type
Shrink Temperature
60°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
60 Months
Inner Diameter - Supplied
1.260" (32.00mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.315" (8.00mm)