DWHF-40/13-0-SP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 72
Heat Shrink Tubing, Semi-Flexible 1.575" (40.01mm) 3 to 1 Black 196.8' (60.0m)
DWHF-40/13-0-SP
DigiKey Part Number
484-DWHF-40/13-0-SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWHF-40/13-0-SP
Description
DUAL WALL TUBING, FLAME RETARDAN
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Inner Diameter - Recovered
0.512" (13.00mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.100" (2.54mm)
Series
Material
Packaging
Spool
Features
Adhesive Lined, Flame Retardant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
110°C
Length
196.8' (60.0m)
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Inner Diameter - Supplied
1.575" (40.01mm)