ES2000-NO.2-B9-0-50MM
DigiKey Part Number
ES2000-NO.2-B9-0-50MM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ES2000-NO.2-B9-0-50MM
Description
HEATSHK TUBING FR 7.4DIA X 50MM
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.293" (7.44mm) 4 to 1 Black 0.164' (50.00mm, 1.97")
Category
Recovered Wall Thickness
0.060" (1.52mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Type
Shrink Temperature
110°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
0.164' (50.00mm, 1.97")
Inner Diameter - Supplied
0.293" (7.44mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.065" (1.65mm)
Additional Resources
In-Stock: 1,672
Check for Additional Incoming Stock
Alternate Length
HEATSHRINK 0.293" X 4' BLACK
In-Stock: 1168
HEATSHRINK 0.293" BLACK
Unit Price:
HEATSHRINK 0.293" X 0.213' BLACK
HEATSHRINK 0.293" X 0.088' BLACK
HEATSHRINK 0.293" X 0.131' BLACK