ES2000-NO.4-B7-0-203MM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.700" (17.78mm) 4 to 1 Black 0.666' (203.00mm, 7.99")
ES2000-NO.4-B7-0-203MM
DigiKey Part Number
ES2000-NO.4-B7-0-203MM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ES2000-NO.4-B7-0-203MM
Description
HEATSHRINK 0.7" X 0.666' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.095" (2.41mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Type
Shrink Temperature
110°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
0.666' (203.00mm, 7.99")
Inner Diameter - Supplied
0.700" (17.78mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.175" (4.45mm)
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Available To Order
Check Lead Time
Alternate Length
HEATSHRINK 0.7" X 0.088' BLACK
In-Stock: 0
HEATSHRINK 0.7" X 0.246' BLACK
In-Stock: 117
HEATSHRINK 0.7" X 0.295' BLACK
HEATSHRINK 0.7" X 4' BLACK