FL2500-NO.1-I8-0-65MM is available for purchase but is not normally stocked.
TE Connectivity
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.300" (7.62mm) 4 to 1 Black 0.213' (65.00mm, 2.56")
FL2500-NO.1-I8-0-65MM
DigiKey Part Number
FL2500-NO.1-I8-0-65MM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FL2500-NO.1-I8-0-65MM
Description
HEATSHRINK 0.3" X 0.213' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.060" (1.52mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
110°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
0.213' (65.00mm, 2.56")
Shelf Life
36 Months
Inner Diameter - Supplied
0.300" (7.62mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.065" (1.65mm)