RNF-100-1/16-CL-SP
DigiKey Part Number
484-RNF-100-1/16-CL-SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF-100-1/16-CL-SP
Description
HEATSHRINK 1/16" X 300M CLEAR
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Clear 984.3' (300.0m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.017" (0.43mm)
Mfr
Material
Series
Features
Abrasion and Cut Resistant, Fluid Resistant, Solvent Resistant, Strain Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
95°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
144 Months
Length
984.3' (300.0m)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)