RT-375-3/4-X-STK
DigiKey Part Number
484-RT-375-3/4-X-STK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT-375-3/4-X-STK
Description
HEATSHRINK 3/4" X 4' CLEAR
Manufacturer Standard Lead Time
51 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.750" (19.05mm) 2 to 1 Clear 4.00' (1.22m)
Category
Inner Diameter - Recovered
0.375" (9.53mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.017" (0.43mm)
Series
Material
Packaging
Bulk
Features
Chemical Resistant, Flame Retardant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
125°C
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
144 Months
Inner Diameter - Supplied
0.750" (19.05mm)