SCT-NO.1-E6-0-75MM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.300" (7.62mm) 4 to 1 Black 0.246' (75.00mm, 2.95")
SCT-NO.1-E6-0-75MM
DigiKey Part Number
SCT-NO.1-E6-0-75MM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCT-NO.1-E6-0-75MM
Description
HEATSHRINK TUBING .30" 4:1 BLK
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.060" (1.52mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Shrink Temperature
110°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
65°F ~ 95°F (18°C ~ 35°C)
Length
0.246' (75.00mm, 2.95")
Shelf Life
36 Months
Inner Diameter - Supplied
0.300" (7.62mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.065" (1.65mm)