VERSAFIT-1/4-0-1.5IN is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 0
Datasheet
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.280" (7.11mm) 2 to 1 Black 0.125' (38.10mm, 1.50")
VERSAFIT-1/4-0-1.5IN
DigiKey Part Number
VERSAFIT-1/4-0-1.5IN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VERSAFIT-1/4-0-1.5IN
Description
HEATSHRINK 0.28" X 0.125' BLACK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Mfr
Material
Series
Features
Flame Retardant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
70°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
65°F ~ 95°F (18°C ~ 35°C)
Length
0.125' (38.10mm, 1.50")
Shelf Life
144 Months
Inner Diameter - Supplied
0.280" (7.11mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Obsolete
This product is no longer manufactured. View Substitutes
Alternate Length
HEATSHRINK LOW TEMP 1/4" 40' BLK
In-Stock: 93
HEAT SHRINK TUBING
In-Stock: 0
HEATSHRINK 0.28" X 3/16' BLACK
HEATSHRINK 0.28" X 0.208' BLACK
HEATSHRINK 0.28" X 0.521' BLACK