VERSAFIT-3/8-0-1.5IN
DigiKey Part Number
VERSAFIT-3/8-0-1.5IN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VERSAFIT-3/8-0-1.5IN
Description
HEATSHRINK 0.4" X 0.125' BLACK
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.400" (10.16mm) 2 to 1 Black 0.125' (38.10mm, 1.50")
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
70°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
65°F ~ 95°F (18°C ~ 35°C)
Length
0.125' (38.10mm, 1.50")
Inner Diameter - Supplied
0.400" (10.16mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.187" (4.75mm)
Obsolete
This product is no longer manufactured.
Alternate Length
HEATSHRINK LOW TEMP 3/8" 35' BLK
In-Stock: 42
HEATSHRINK 0.4" X 0.59' BLACK
In-Stock: 0
HEATSHRINK 0.4" X 4' BLACK
In-Stock: 0
HEATSHRINK 0.4" X 60M BLACK