FN1394-10-05-11-QN-0
DigiKey Part Number
817-1067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN1394-10-05-11-QN-0
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
Category
Accomodates a Fuse
Yes (Fuse Not Included)
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Series
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Packaging
Tray
Features
Front or Rear Side Mount, Voltage Selector
Part Status
Not For New Designs
Fuse Holder, Drawer
Fuse Holder, Twin Fused
Connector Style
IEC 320-C14
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 29.00mm x 60.00mm
Connector Type
Receptacle, Male Blades - Module
Material Flammability Rating
UL94 V-2
Number of Positions
3
Ingress Protection
IP40
Filter Type
Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Approval Agency
CSA, ENEC, UL
Current Rating - Filter
10A