DWFR-40/13-0-STK is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 96
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 14
New Product
Image for DWFR-40/13-0-STK is not available
DWFR-40/13-0-STK
DigiKey Part Number
1111-DWFR-40/13-0-STK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWFR-40/13-0-STK
Description
HEAT SHRINK TUBING AND SLEEVES D
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi-Flexible 1.575" (40.01mm) 3 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Inner Diameter - Recovered
0.512" (13.00mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.100" (2.54mm)
Series
Material
Packaging
Bag
Features
Adhesive Lined, Flame Retardant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
60°C
Length
4.00' (1.22m)
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Inner Diameter - Supplied
1.575" (40.01mm)