SCT-NO.1-E6-0-40MM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.300" (7.62mm) 4 to 1 Black 0.131' (40.00mm, 1.57")
SCT-NO.1-E6-0-40MM
DigiKey Part Number
1111-SCT-NO.1-E6-0-40MM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCT-NO.1-E6-0-40MM
Description
SCT-NO.1-E6-0-40MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Inner Diameter - Recovered
0.065" (1.65mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.060" (1.52mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
110°C
Length
0.131' (40.00mm, 1.57")
Storage/Refrigeration Temperature
65°F ~ 95°F (18°C ~ 35°C)
Inner Diameter - Supplied
0.300" (7.62mm)