CD74HCT153M96 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CD74HCT153M96 |
Description | IC MULTIPLEXER 2 X 4:1 16-SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Multiplexer 2 x 4:1 16-SOIC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CD74HCT153M96 Models |
Category | Current - Output High, Low 4mA, 4mA |
Manufacturer Texas Instruments | Voltage Supply Source Single Supply |
Series | Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type Multiplexer | Package / Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |