CD74HCT153M96
DigiKey Part Number
296-CD74HCT153M96TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-CD74HCT153M96CT-ND - Cut Tape (CT)
296-CD74HCT153M96DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD74HCT153M96
Description
IC MULTIPLEXER 2 X 4:1 16-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Multiplexer 2 x 4:1 16-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CD74HCT153M96 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Output High, Low
4mA, 4mA
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage Supply Source
Single Supply
Series
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Multiplexer
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)