REG1117-3.3/2K5G4 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Texas Instruments
In Stock: 792
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 51,850
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
STMicroelectronics
Analog Devices Inc.
In Stock: 429
Analog Devices Inc.
In Stock: 263
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA SOT-223-4
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
REG1117-3.3/2K5G4
DigiKey Part Number
REG1117-3.3/2K5G4-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REG1117-3.3/2K5G4
Description
IC REG LIN 3.3V 800MA SOT-223-4
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
REG1117-3.3/2K5G4 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
62dB (120Hz)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
15V
Supplier Device Package
SOT-223-4
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 800mA