TLV1117-33CKVURG3
DigiKey Part Number
296-31967-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-31967-1-ND - Cut Tape (CT)
296-31967-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLV1117-33CKVURG3
Description
IC REG LINEAR 3.3V 800MA TO252-3
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA TO-252-3
EDA/CAD Models
TLV1117-33CKVURG3 Models
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
PSRR
75dB (120Hz)
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
15V
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 800mA