TMUX1108PWR
DigiKey Part Number
296-53256-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-53256-1-ND - Cut Tape (CT)
296-53256-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMUX1108PWR
Description
IC MUX 8:1 4OHM 16TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Circuit IC Switch 8:1 4Ohm 16-TSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMUX1108PWR Models
Category
-3db Bandwidth
90MHz
Manufacturer
Texas Instruments
Charge Injection
-1pC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
7pF, 60pF
Part Status
Active
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
80pA
Switch Circuit
SP8T
Crosstalk
-65dB ~ -45dB @ 1MHz ~ 10MHz
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
8:1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Number of Circuits
1
Mounting Type
Surface Mount
On-State Resistance (Max)
4Ohm
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
130mOhm
Supplier Device Package
16-TSSOP
Voltage - Supply, Single (V+)
1.08V ~ 5.5V