TPS74501PQWDRVRQ1
DigiKey Part Number
296-TPS74501PQWDRVRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS74501PQWDRVRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS74501PQWDRVRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS74501PQWDRVRQ1
Description
IC REG LIN POS ADJ 500MA 6-WSON
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 500mA 6-WSON (2x2)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS74501PQWDRVRQ1 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
36 µA
Mfr
PSRR
57dB ~ 35dB (1kHz ~ 1MHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable, Power Good
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
6V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.55V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
6-WSON (2x2)
Voltage Dropout (Max)
0.72V @ 500mA