D1MPC0402RR015FF-T10
DigiKey Part Number
4463-D1MPC0402RR015FF-T10TR-ND - Tape & Reel (TR)
4463-D1MPC0402RR015FF-T10CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D1MPC0402RR015FF-T10
Description
RES 0.015 OHM 1% 1/3W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 mOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
Category
Features
Anti-Sulfur, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.013" (0.33mm)