TFA0402R27R0J-T10
DigiKey Part Number
4463-TFA0402R27R0J-T10TR-ND - Tape & Reel (TR)
4463-TFA0402R27R0J-T10CT-ND - Cut Tape (CT)
4463-TFA0402R27R0J-T10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TFA0402R27R0J-T10
Description
RES 27 OHM 5% 1/16W 0402
Detailed Description
27 Ohms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)