XBP06V0U25R-G
DigiKey Part Number
893-1446-2-ND - Tape & Reel (TR)
893-1446-1-ND - Cut Tape (CT)
893-1446-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XBP06V0U25R-G
Description
TVS DIODE 5VWM 14VC FBP1006-2A
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14V Clamp 2A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount FBP1006-2A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XBP06V0U25R-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2A (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
DVI, HDMI, USB
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
0.25pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5V (Max)
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
6V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14V