XC9145B33CER-G
DigiKey Part Number
893-XC9145B33CER-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
893-XC9145B33CER-GCT-ND - Cut Tape (CT)
893-XC9145B33CER-GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XC9145B33CER-G
Description
IC REG BOOST 3.3V 800MA 6USPC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 800mA 6-UFDFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XC9145B33CER-G Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
1.2MHz
Function
Step-Up
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
6-USPC (1.8x2)
Voltage - Input (Min)
0.65V